Praca:

Na co zwracać uwagę analizując oferty pracy

Szukając pracy bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak czytać ogłoszenia pracy tak, aby aplikować na właściwe stanowisko we właściwej firmie, a tym samym nie tracić czasu na rozsyłanie CV w odpowiedzi na ogłoszenia, które nie pasują do naszej ścieżki kariery.

Oferty o pracę, jakie możemy znaleźć w Internecie są najróżniejsze. Od takich, które informują nas dokładnie o stanowisku, na które poszukiwany jest pracownik, przez te, które jedynie najogólniej zarysowują profil poszukiwanej osoby, aż po oferty nie mówiące nam zupełnie nie. Warto więc dowiedzieć się, na które elementy ogłoszenia warto zwrócić największą uwagę.

Wymagania

Pracodawca w ogłoszeniu zawsze powinien wypisać wymagania na dane stanowisko pracy. Czasem lista ta zawiera tylko kilka punktów, a niekiedy - kilkanaście. Zawsze należy się zastanowić, czy faktycznie spełniamy wszystkie te wymagania. Nie rezygnujmy z wysłania CV tylko dlatego, że nie spełniamy jednego z wymogów, choć oczywiście należy się najpierw zastanowić, czy nie jest on kluczowy dla sumiennego piastowania stanowiska, na które aplikujemy.

Obowiązki

W ogłoszeniu o pracę zawsze też powinien znaleźć się opis obowiązków, jakie trzeba będzie wykonywać na danym stanowisku. To bardzo istotne, żeby się z nimi zapoznać i zastanowić się, czy im podołamy i czy one spełnią nasze oczekiwania. Jeśli bowiem uznamy, że coś jest dla nas za trudne lub nie będzie nas rozwijać, to nie ma sensu aplikować na to stanowisko. Jeśli bowiem dostaniemy tę pracę, będziemy się w niej tylko męczyć.

Kwestie biurokracyjne

Dużą wagę należy również przywiązać do kwestii terminów i dokumentów. Bardzo ważne jest, żeby wysyłać dokładnie takie dokumenty, jakie są wymagane. Jeśli pracodawca podkreślił w ogłoszeniu, że należy przesłać list motywacyjny oraz CV, to nie zwróci nawet uwagi na aplikację, która będzie zawierała tylko jeden z nich. Koniecznie należy też pilnować terminów. Dobrze widzianym jest nie wysyłanie dokumentów na kilka godzin przed zakończeniem rekrutacji, ponieważ takie zachowanie świadczy o tym, że aplikujący robi wszystko na ostatnią chwilę, a nie jest to pożądana cecha u pracownika.

Informacja, na co trzeba zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert pracy nie jest istotna jedynie dla osób poszukujących pracy. Zwrócić uwagę powinni na to też pracodawcy, aby wiedzieć jak prawidłowo konstruować ogłoszenia, aby odzew na nie był duży, a potencjalni pracodawcy wiedzieli, czego się mogą spodziewać.