• Szkolenia zawodowe: Polska w ogonie Europy

  W Unii Europejskiej dwie trzecie przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom zawodowe szkolenia i kursy. Na tym tle Polska wypada bardzo blado – zaledwie 23 procent polskich pracodawców troszczy się o dokształcanie swoich podwładnych. Równie źle, ale i tak lepiej niż w Polsce, jest w Bułgarii (31 procent) i Łotwie (40 procent). W krajach takich jak Austria czy Szwecja odsetek firm zapewniających szkolenia zawodowe to 87 procent. Prawie co drugie duże… Czytaj więcej..
 • Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową?

  in Praca:
  Lokata bankowa to najpopularniejszy sposób oszczędzania pieniędzy w Polsce. Ten produkt bankowy jest tak często przez nas wybierany, ponieważ charakteryzuje się bezpieczeństwem oraz przynosi pewne zyski. Wiele osób nie ma czasu na zagłębianie się w oferty inny produktów, inwestowanie na giełdzie czy też analizowanie ofert funduszów inwestycyjnych. Sprawdź na co zwracać uwagę, szukając atrakcyjnych ofert lokat. Lokaty bankowe to depozyty zakładane na z… Czytaj więcej..
 • Czy zmniejszy się liczba osób bez pracy?

  Sytuacja gospodarcza kraju poprawia się już od połowy ubiegłego roku, ale póki co, na rynku pracy te zmiany na lepsze są jeszcze słabo widoczne. Bezrobotni stanowili w grudniu 13,4 procent, a to dokładnie tyle samo, ile wynosiło bezrobocie w grudniu 2012 roku. Bezrobotnych nie ubyło, ale przynajmniej sytuacja nie uległa dalszemu pogorszeniu. Co czeka rynek pracy w nadchodzących miesiącach? Spodziewana jest niewielka poprawa. W urzędach pracy jest coraz… Czytaj więcej..
 • Wygodny program do faktur

  Wystawianie faktur to jeden z najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy. Dość czasochłonny, zwłaszcza gdy firma ma wielu klientów. Dzisiaj jednak można sobie to zadanie bardzo ułatwić, korzystając ze specjalnego programu. Komputer jest dzisiaj w każdej firmie, więc nie trzeba do obsługi programu kupować żadnego dodatkowego sprzętu, samo oprogramowanie też nie jest przesadnie kosztowne, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę korzyści. Program do faktur… Czytaj więcej..
 • Jak przekonać do siebie pracodawcę?

  W pierwszym rzędzie pracodawca będzie sprawdzał u swojego pracownika jego kompetencje. Te jednak nie wystarczą, jeśli nie będą poparte odpowiednimi cechami charakteru. Od pracownika oczekuje się przede wszystkim punktualności, dobrej organizacji pracy, umiejętności pracy w zespole i pod presją czasu. Bardzo cenna jest też komunikatywność oraz kreatywność. Kandydaci często podają te cechy w swoich aplikacjach, co jednak tak naprawdę one znaczą?… Czytaj więcej..
 • Seniorzy chcą się uczyć

  in Nauka:
  Problemy starszych osób od wielu lat są w Polsce marginalizowane. Większość projektów czy organizacji pozarządowych skupia się na rozwoju osób młodych lub ratowaniu życia i zdrowia dzieci. Wiele osób uważa, że te tendencje są spowodowane tym, że starsi ludzie nie są tak uroczy jak małe dzieci, jest więc trudniej zainteresować społeczeństwo ich problemami. Dodatkowo osoby starsze często nie radzą sobie ze współczesnym światem – trzeba ich nakierować,… Czytaj więcej..
 • Planowanie wyjazdu do Anglii

  Wielka Brytania to jeden z głównych kierunków polskiej emigracji zarobkowej. Wiele osób chwali sobie podjęcie takiej decyzji, ale nie brak i tych, którym w Londynie po prostu nie wyszło. Wyjazd do Anglii jest dzisiaj bardzo prosty – wystarczy bilet na samolot i paszport. Pytanie tylko – co dalej? Jeśli nie mamy w Anglii nikogo znajomego, pieniędzy na przeżycie pierwszych tygodni, zaklepanej pracy, może być bardzo trudno. Wyjeżdżając do Anglii warto… Czytaj więcej..
 • Lepsze wyniki dotyczące gospodarki

  W grudniu wyniki dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce były lepsze niż miesiąc wcześniej. Prognozy analityków mają potwierdzić najnowsze odczyty GUS-u, który wkrótce opublikuje swoje dane. Jeśli chodzi o wysokość pensji, to ma się ona powiększyć o 3,2 procent (rok do roku), natomiast w przypadku zatrudnienia wzrost sięgnie około 0,3 procent. Mimo że polska gospodarka przyspiesza już od kilku miesięcy, na rynku pracy ta poprawa odczuwalna jest… Czytaj więcej..

Polacy nie chcą się przeprowadzać

Szansą na znalezienie nowej pracy może być przeprowadzka do innego miasta, Polacy nie są jednak skłonni do takich rozwiązań. O ile z wyjazdem zarobkowym za granicę nie ma większego problemu, to już… Czytaj więcej..

Nowe dane GUS

Główny Urząd Statystyczny jeszcze nie ogłosił danych za grudzień ubiegłego roku, jednak analitycy są przekonani, że wskaźniki dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia będą lepsze od danych z listopada… Czytaj więcej..
Drukuj

Żądanie podwyżki przez pracownika

Oczekiwania pracodawcy i pracownika są zawsze zgoła odmienne. Ten pierwszy oczekuje jak najlepszej pracy możliwie najmniejszym kosztem. Ten drugi natomiast chciałby zazwyczaj mieć lekką, niewymagającą pracę, ale za jak najwyższe wynagrodzenie. Dwa bieguny. Czy da się je pogodzić? Owszem, da się - jak to zrobić podpowiadają nam eksperci z portalu www.praca.bielsko.pl.

Pamiętajmy, że nie jest tak, że każda rozmowa z przełożonym skutkuje przyznaniem podwyżki. Każdy szef jest inny i podejmuje decyzję na podstawie innych kryteriów, jak sami wiemy, nie zawsze sprawiedliwych. Ale to nie znaczy, że pracownik jest bez szans. Ma do dyspozycji kilka sposobów zwiększających szanse na podwyższenie uposażenia.

Po pierwsze – odpowiedni moment przeprowadzenia rozmowy.

Nie trzeba być specjalnie domyślnym, żeby wiedzieć, że rozzłoszczony szef to niemal zerowa szansa na podwyżkę, dlatego warto zaczekać, aż będzie w dobrym nastroju. Jeśli ostatnio powodziło Ci się w pracy, warto iść za ciosem póki szef pamięta jeszcze o Twoich sukcesach. Ale uważaj, gdy w jego najbliższych planach jest urlop, to gwarantuję, że myśli o plaży, a nie o Twoim wynagrodzeniu. I jeszcze jedno: szefowie zazwyczaj są bardzo zajęci. Pomyśl więc o wcześniejszym umówieniu się na rozmowę, a będziesz miał pewność, że przełożony poświęci Ci wystarczająco dużo czasu.

Po drugie – trafnie dobrane argumenty.

Pięknie byłoby, gdybyś na swą prośbę o 10 proc. podwyżki usłyszał w odpowiedzi, że zasługujesz na przynajmniej 20 procent. No właśnie… byłoby… Prawda jest taka, że musisz mieć w ręku mocne argumenty.

Twoje opcje do wyboru:

 • Przyczyny osobiste - np. narodziny dziecka, wzrost kursu franka, większe wydatki. Ale to może być pułapka! Musisz pamiętać, że Twój szef nie ma obowiązku być zainteresowanym Twoimi prywatnymi sprawami. Dlatego nie jest to zbyt dobry argument i lepiej go nie używać.
 • Inflacja - prawdą jest, że jeśli od dłuższego czasu nie otrzymałeś żadnej podwyżki, to z powodu inflacji realnie zarabiasz mniej i na mniej Cię stać. Trudno z tym dyskutować, jednak jeśli poprosisz o zrekompensowanie wynagrodzenia o inflację, to miej na uwadze, że kwota podwyżki nie będzie oszałamiająca.
 • Zarobki innych pracowników – teoretycznie osoby na tym samym stanowisku i o tym samym zakresie obowiązków powinny być jednakowo wynagradzane. Ale wiedz, że ten argument jest dość ryzykowny. Ludzie są różni, ciężko znaleźć dwie osoby identycznie i z takim samym zaangażowaniem wykonujące swoje obowiązki, dlatego Twój szef może łatwo zbić taką argumentację i dodatkowo uznać, że zamiast zająć się swoją pracą, plotkujesz na temat kolegów.
 • Twoje osobiste sukcesy, nowe pomysły, propozycje poprawy – im bardziej zadowolony z Twojej pracy szef, tym większa szansa na podwyżkę. Twoje sukcesy, pozytywne opinie klientów na Twój temat, pomyślnie wdrożone pomysły – to wszystko jest bardzo dobrą podstawą do otrzymania podwyżki. Warto się starać, a gwarancja, że przełożony dostrzeże Twoje zaangażowanie, jest niemal stuprocentowa.
 • Nowe obowiązki – to bardzo ważne, abyś był wynagradzany sprawiedliwie. Dlatego jeśli przybyło Ci zadań, jeśli masz więcej pracy, a Twoja pensja nie rośnie, masz pełne prawo i podstawę, aby poprosić szefa o podwyżkę.

Metoda win-win
Pracowniku pamiętaj, że twoja rozmowa nie może zamienić się kłótnię o pieniądze. Kluczowy jest kompromis oraz to, żeby obie strony osiągnęły poczucie zysku. Nie oznacza to jednak, że szef musi się zgodzić na wszystkie Twoje żądania albo, że Ty musisz bezwzględnie zaakceptować jego propozycje. Specjaliści w zakresie sztuki negocjacji podkreślają, że wilk ma być syty, a owca cała. Dlatego często jako przykład podają historyjkę o pomarańczy:

Dwie siostry spierały się o jedną pomarańczę. Nie chciały jej po prostu przedzielić na pół. Obie siostry były uparte, żadna ani myślała ustąpić. W efekcie długiej rozmowy okazało się, że pierwsza siostra chciała zatrzymać tylko skórkę potrzebną do ciasta, a druga potrzebowała soku.

Oznacza to, że każda ze stron może osiągnąć satysfakcję z negocjacji, choć efekt może być zupełnie inny niż wcześniejsze oczekiwania.

Aby osiągnąć sukces, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:

 • Poproś o nieco więcej, niż chciałbyś otrzymać.
 • Nie proś jednak o zbyt wiele.
 • Zbyt mało także nie, szef pomyśli, że się nie doceniasz i także nie będzie Cię cenił.
 • Najlepiej prosić o 10 – 15% Twojej dotychczasowej pensji.
 • Nie składaj obietnic bez pokrycia. Jeśli weźmiesz na siebie zbyt dużo obowiązków, możesz im nie sprostać.
 • Nie uciekaj się do szantażu i nie stawiaj na szali swojego zatrudnienia. Może się okazać, że zamiast otrzymać podwyżkę, stracisz pracę.

Pieniądze nie są najważniejsze.

Skupienie się tylko i wyłącznie na kwestii finansowej dość skutecznie uniemożliwia zastosowanie metody win-win. Często zapominamy o szerokim wachlarzu innych gratisów, które skutecznie potrafią zreperować dziurę w domowym budżecie. Chodzi między innymi o:

 • Pakiet darmowych usług medycznych dla pracownika oraz jego rodziny – umożliwi szybki i bezpłatny dostęp do lekarza, pozwoli na wykonanie badań, na które inny czekają tygodniami a tym samy szybsze rozpoczęcie leczenia.
 • Karnet sportowy – jeśli jesteś aktywny, to propozycja dla Ciebie. Zazwyczaj masz do wyboru kilka opcji: siłownię, basen, karnety na narty. Korzystając z tego rozwiązania możesz zaoszczędzić miesięcznie nawet 300 zł, a to nie jest mała kwota.
 • Abonament do firmowej stołówki – równie kusząca propozycja. Codzienny obiad pozwoli na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale również czasu, który możesz podarować na przykład dzieciom.
 • Służbowy samochód, ryczałt na paliwo lub służbowy telefon – wydatki na paliwo i telefon zajmują coraz większy procent domowych wydatków. Tym bardziej warto się zgodzić, jeśli pracodawca zobowiąże się do ich pokrycia.
 • Dofinansowanie kursów i szkoleń – to coraz bardziej popularny sposób dofinansowywania pracowników i jednocześnie najlepszy sposób podniesienie swojej wartości jako pracownika. Szkolenia specjalistyczne, czy kursy jeżyków obcych zdecydowanie podnoszą naszą wartość na trudnym rynku pracy.
 • Inne – nie zawsze nasze niezadowolenie w pracy ma podłoże finansowe. Dlatego trzeba podkreślić fakt, że często zdarza się, że negocjacje dotyczą na przykład elastycznego czasu pracy albo możliwość wykonywania jej w domu. Pamiętaj, że takie propozycje też powinieneś rozważyć.
Share

Popularne

Grillowanie pod chmurką

in Praca:
Na sezon letni czekamy z utęsknieniem. Z niecierpliwością wypatrujemy cieplejszych dni,… Czytaj całość..
rozmowa

Rozmowa kwalifikacyjna

in Praca:
Każda rozmowa kwalifikacyjna wymaga od nas jakiegoś przygotowania. Jeśli solidnie się do… Czytaj całość..
rozjazd

Brak motywacji do pracy

in Praca:
Praca stanowi sporą część naszego życia, nie powinna więc być źródłem niezadowolenia i… Czytaj całość..
Telepraca

Dziecko czy praca?

in Praca:
Prawo gwarantuje kobietom nie tylko urlop macierzyński, ale również bezproblemowy powrót… Czytaj całość..
 • Ile trwa tydzień pracy w Europie?

  Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów europejskich. W Luksemburgu, Niemczech, Holandii czy Belgii pracuje się krócej niż nad Wisłą, ale to właśnie w tych krajach pracownicy mogą się cieszyć wysokimi zarobkami. Przeciętny czas pracy w Unii Europejskiej to 37,4 h (dane Eurostatu). Pod względem „godzinowych” statystyk najlepiej wypada Grecja, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, Bułgaria. Z kolei najsłabsze statystyki dotyczą Danii, Holandii i… Czytaj więcej.

  Polska nie zgadza się na zaostrzenie prawa UE wobec imigrantów

  Wielka Brytania, Niemcy, Austria i Holandia wystąpiły z wnioskiem o zmianę przepisów unijnych dotyczących imigrantów. Ich zdaniem, imigranci nie szukają wcale pracy, ale liczą wyłącznie na duże zasiłki, które państwa członkowskie muszą wypłacać wszystkim obywatelom przebywającym na terenie ich kraju. Ministrowie spraw wewnętrznych spotkali się w tej sprawie w Luksemburgu, ale pomysłu Niemców, Brytyjczyków, Holendrów i Austriaków nie poparł żaden inny kraj… Czytaj więcej.
 • Jak zaplanować wyjazd do Anglii

  Anglia to miejsce, do którego polscy pracownicy wyjeżdżają najchętniej. Dostać się tam nie jest żadną sztuką, ale już zaadaptowanie się do miejscowych realiów nie dla każdego będzie prostą sprawą. Głównym ośrodkiem polskiej emigracji zarobkowej jest Londyn, miasto dużo większe od Warszawy, po którym trzeba będzie się nauczyć poruszać. Przewodnik po Londynie można kupić w Polsce, w samym Londynie też ich nie brakuje. W pierwszej kolejności warto rozeznać… Czytaj więcej..

  Czy zmniejszy się liczba osób bez pracy?

  Sytuacja gospodarcza kraju poprawia się już od połowy ubiegłego roku, ale póki co, na rynku pracy te zmiany na lepsze są jeszcze słabo widoczne. Bezrobotni stanowili w grudniu 13,4 procent, a to dokładnie tyle samo, ile wynosiło bezrobocie w grudniu 2012 roku. Bezrobotnych nie ubyło, ale przynajmniej sytuacja nie uległa dalszemu pogorszeniu. Co czeka rynek pracy w nadchodzących miesiącach? Spodziewana jest niewielka poprawa. W urzędach pracy jest coraz… Czytaj więcej..
 • Grillowanie pod chmurką

  in Praca:
  Na sezon letni czekamy z utęsknieniem. Z niecierpliwością wypatrujemy cieplejszych dni, słońca, wakacji. To jednak nie wszystko. Podczas przyjemnych, letnich wieczorów można bez ograniczeń przesiadywać w ogrodzie na zewnątrz, bez obaw, że paskudna pogoda wygoni nas do domu. Oczywiście, deszcz czy burza mogą pojawić się w każdej chwili, jednak taka aura nie jest nam straszna, jeśli mamy zadaszony taras. Dom traktujemy jak azyl, ogród jak strefę relaksu.… Czytaj więcej..
  rozmowa

  Rozmowa kwalifikacyjna

  in Praca:
  Każda rozmowa kwalifikacyjna wymaga od nas jakiegoś przygotowania. Jeśli solidnie się do niej przyłożymy, to pytania dotyczące posiadanych przez nas kwalifikacji i naszego życiorysu nie powinny nam nastręczyć większych problemów. Jednak osoby odpowiedzialne za rekrutację zadają czasem pytania niestandardowe, poprzez które nie tyle chcą poznać naszą opinię w jakiejś kwestii, ale chcą zbadać naszą reakcję i zdolność zachowania się w różnych sytuacjach.… Czytaj więcej..
 • Polacy nie chcą się przeprowadzać

  Szansą na znalezienie nowej pracy może być przeprowadzka do innego miasta, Polacy nie są jednak skłonni do takich rozwiązań. O ile z wyjazdem zarobkowym za granicę nie ma większego problemu, to już przenosiny do innego miasta w Polsce są rzadko stosowanym zabiegiem. Polacy są narodem zasiedziałym, chociaż powoli się to zmienia, właśnie za sprawą rosnącego bezrobocia. Do przeprowadzki ma zachęcić nowy program, przygotowywany przez resort pracy i polityki… Czytaj więcej..

  Restrukturyzacja w Ciechu

  Ciech, wielka spółka chemiczna, przechodzi dzisiaj proces restrukturyzacji. Pierwsze wypowiedzenia już wręczono, kolejne zwolnienia zarząd negocjuje ze związkami zawodowymi. W Sodzie Polskiej działa już program dobrowolnych odejść, który powinien objąć około sto osób. Zatrudnienie ma być zredukowane o ponad dziesięć procent, co oznacza, że pracę straci łącznie ponad 500 pracowników. Odprawy pracownicze i zmiany w strukturze zatrudnienia będą kosztować… Czytaj więcej..
 • 2922651812_006ebb314f_b

  Kiedy przysługuje urlop szkoleniowy

  Pracownik ma prawo do urlopu w związku z kontynuacją swojej edukacji, a w niektórych przypadkach pracodawca pokrywa także koszty doszkalania się takiego pracownika. Ale żeby skorzystać z tych przywilejów, pracownik musi spełnić określone warunki. Pod względem prawnym kwestię podnoszenia kwalifikacji zawodowych regulują przepisy kodeksu pracy (art. 1031-1036). Pracownik, który odbywa studia doktoranckie, ma prawo do płatnego urlopu, co precyzuje art. 23… Czytaj więcej..

  Szkolenia zawodowe: Polska w ogonie Europy

  W Unii Europejskiej dwie trzecie przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom zawodowe szkolenia i kursy. Na tym tle Polska wypada bardzo blado – zaledwie 23 procent polskich pracodawców troszczy się o dokształcanie swoich podwładnych. Równie źle, ale i tak lepiej niż w Polsce, jest w Bułgarii (31 procent) i Łotwie (40 procent). W krajach takich jak Austria czy Szwecja odsetek firm zapewniających szkolenia zawodowe to 87 procent. Prawie co drugie duże… Czytaj więcej..
 • studenci

  Jakie wybrać studia?

  in Nauka:
  Wybór studiów jest poważną decyzją życiową, dlatego warto dobrze ją przemyśleć i odpowiednio się do niej przygotować. Istotne jest zebranie informacji o wybieranym przez nas kierunku studiów i uczelni. Opinie znajomych, choć istotne, nie są najważniejszym źródłem informacji, a na pewno nie powinny odgrywać większej roli niż własne zainteresowania, predyspozycje, czy plany związane z przyszłością. Czytaj więcej..
  Telepraca

  Przygotowywanie szkoleń

  in Nauka:
  Chyba nie ma zakładu pracy, który nie zorganizowałby chociaż jednego szkolenia dla swoich pracowników. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, coraz więcej pojawia się na rynku firm, które oferują swoim klientom wszelkiego rodzaju szkolenia dla pracowników. Jako że szkoleniowcy także muszą się przez cały czas dokształcać, w księgarniach znaleźć można wiele książek opisujących mechanizm rządzący rynkiem szkoleń. Po lekturę sięgają także ci, którzy dopiero… Czytaj więcej..

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii, w celach reklamowych i statystycznych. Pliki cookies są zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej o naszej polityce plików cookies. Zamknij

 Nike NFL Jerseys China