• Szkolenia zawodowe: Polska w ogonie Europy

  W Unii Europejskiej dwie trzecie przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom zawodowe szkolenia i kursy. Na tym tle Polska wypada bardzo blado – zaledwie 23 procent polskich pracodawców troszczy się o dokształcanie swoich podwładnych. Równie źle, ale i tak lepiej niż w Polsce, jest w Bułgarii (31 procent) i Łotwie (40 procent). W krajach takich jak Austria czy Szwecja odsetek firm zapewniających szkolenia zawodowe to 87 procent. Prawie co drugie duże… Czytaj więcej..
 • Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową?

  in Praca:
  Lokata bankowa to najpopularniejszy sposób oszczędzania pieniędzy w Polsce. Ten produkt bankowy jest tak często przez nas wybierany, ponieważ charakteryzuje się bezpieczeństwem oraz przynosi pewne zyski. Wiele osób nie ma czasu na zagłębianie się w oferty inny produktów, inwestowanie na giełdzie czy też analizowanie ofert funduszów inwestycyjnych. Sprawdź na co zwracać uwagę, szukając atrakcyjnych ofert lokat. Lokaty bankowe to depozyty zakładane na z… Czytaj więcej..
 • Czy zmniejszy się liczba osób bez pracy?

  Sytuacja gospodarcza kraju poprawia się już od połowy ubiegłego roku, ale póki co, na rynku pracy te zmiany na lepsze są jeszcze słabo widoczne. Bezrobotni stanowili w grudniu 13,4 procent, a to dokładnie tyle samo, ile wynosiło bezrobocie w grudniu 2012 roku. Bezrobotnych nie ubyło, ale przynajmniej sytuacja nie uległa dalszemu pogorszeniu. Co czeka rynek pracy w nadchodzących miesiącach? Spodziewana jest niewielka poprawa. W urzędach pracy jest coraz… Czytaj więcej..
 • Wygodny program do faktur

  Wystawianie faktur to jeden z najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy. Dość czasochłonny, zwłaszcza gdy firma ma wielu klientów. Dzisiaj jednak można sobie to zadanie bardzo ułatwić, korzystając ze specjalnego programu. Komputer jest dzisiaj w każdej firmie, więc nie trzeba do obsługi programu kupować żadnego dodatkowego sprzętu, samo oprogramowanie też nie jest przesadnie kosztowne, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę korzyści. Program do faktur… Czytaj więcej..
 • Jak przekonać do siebie pracodawcę?

  W pierwszym rzędzie pracodawca będzie sprawdzał u swojego pracownika jego kompetencje. Te jednak nie wystarczą, jeśli nie będą poparte odpowiednimi cechami charakteru. Od pracownika oczekuje się przede wszystkim punktualności, dobrej organizacji pracy, umiejętności pracy w zespole i pod presją czasu. Bardzo cenna jest też komunikatywność oraz kreatywność. Kandydaci często podają te cechy w swoich aplikacjach, co jednak tak naprawdę one znaczą?… Czytaj więcej..
 • Seniorzy chcą się uczyć

  in Nauka:
  Problemy starszych osób od wielu lat są w Polsce marginalizowane. Większość projektów czy organizacji pozarządowych skupia się na rozwoju osób młodych lub ratowaniu życia i zdrowia dzieci. Wiele osób uważa, że te tendencje są spowodowane tym, że starsi ludzie nie są tak uroczy jak małe dzieci, jest więc trudniej zainteresować społeczeństwo ich problemami. Dodatkowo osoby starsze często nie radzą sobie ze współczesnym światem – trzeba ich nakierować,… Czytaj więcej..
 • Planowanie wyjazdu do Anglii

  Wielka Brytania to jeden z głównych kierunków polskiej emigracji zarobkowej. Wiele osób chwali sobie podjęcie takiej decyzji, ale nie brak i tych, którym w Londynie po prostu nie wyszło. Wyjazd do Anglii jest dzisiaj bardzo prosty – wystarczy bilet na samolot i paszport. Pytanie tylko – co dalej? Jeśli nie mamy w Anglii nikogo znajomego, pieniędzy na przeżycie pierwszych tygodni, zaklepanej pracy, może być bardzo trudno. Wyjeżdżając do Anglii warto… Czytaj więcej..
 • Lepsze wyniki dotyczące gospodarki

  W grudniu wyniki dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce były lepsze niż miesiąc wcześniej. Prognozy analityków mają potwierdzić najnowsze odczyty GUS-u, który wkrótce opublikuje swoje dane. Jeśli chodzi o wysokość pensji, to ma się ona powiększyć o 3,2 procent (rok do roku), natomiast w przypadku zatrudnienia wzrost sięgnie około 0,3 procent. Mimo że polska gospodarka przyspiesza już od kilku miesięcy, na rynku pracy ta poprawa odczuwalna jest… Czytaj więcej..

Polacy nie chcą się przeprowadzać

Szansą na znalezienie nowej pracy może być przeprowadzka do innego miasta, Polacy nie są jednak skłonni do takich rozwiązań. O ile z wyjazdem zarobkowym za granicę nie ma większego problemu, to już… Czytaj więcej..

Nowe dane GUS

Główny Urząd Statystyczny jeszcze nie ogłosił danych za grudzień ubiegłego roku, jednak analitycy są przekonani, że wskaźniki dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia będą lepsze od danych z listopada… Czytaj więcej..
Drukuj

Awans w pracy – postaw na własny rozwój

Nic tak nie frustruje pracowników, jak brak awansu – niestety większość osób doszukuje się winy w pracodawcy, innych pracownikach albo w braku szczęścia. Tylko niewielki odsetek pracowników znajduje przyczynę w sobie, a to jest najczęstszą przyczyną jego braku. Warto pamiętać, że awans to forma nagrody za osiągnięcia i rozwój – awansowi tak jak szczęściu należy pomóc i zainwestować w rozwój i nowe umiejętności.

Brak awansu – dlaczego?

Zatrudniając się do firmy, praktycznie każdy pracownik ma nadzieję na szybki awans, ale spory odsetek spotyka się z rozczarowaniem i brakiem awansu przez kilka a czasami nawet kilkanaście lat. Z czego to wynika? Przede wszystkim z charakterystyki rynku pracy, który w przeciągu ostatnich lat bardzo się zmienił. Kiedyś niczym niezwykłym było jak pracownik w jednym zakładzie przepracował kilkadziesiąt lat, czyli nigdy albo co najwyżej raz zmienił stanowisko pracy. Obecnie rynek pracy jest bardziej dynamiczny i do rzadkości należą osoby, które w jednym miejscu pracy spędziły kilkanaście lat. Niestety do tych zmian nie dostosowali się pracownicy z kilkunastoletnim i większym stażem, ale także osoby młode, które dopiero weszły na rynek pracy. Nadal wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że pracodawcy powinni nagradzać wszystkich, niezależnie od wyników i samo punktualne przychodzenie do pracy jest już wystarczającym argumentem. Żyjąc w takim przekonaniu, pracownik po kilku latach czekania na awans może poczuć się rozczarowany i sfrustrowany, o dziwo winą obarcza nie siebie a pracodawcę lub inne czynniki zewnętrzne.

Zmieniający się rynek pracy wymusił na firmach zmiany – przede wszystkim od firm wymaga on lepszej organizacji, elastyczności oraz otwartości. Wszystkie te czynniki przekładają się na wymagania pracodawcy względem pracownika, który od swoich podwładnych oczekuje nie tylko zaangażowania, ale również elastyczności i otwartości na zmiany. Przy takiej charakterystyce rynku, by awansować, warto wyjść z szarego tłumu i wykazać się przed przełożonym.

Jak rozwinąć się w pracy?

Stabilność zatrudnienia to jak na razie zamknięty rozdział na polskim rynku pracy, by przetrwać i awansować warto wykazać się aktywnością i elastycznością. Coraz więcej pracowników stawia na wykazanie się z jak najlepszej strony w pracy – pracodawcy lubią osoby wyróżniające się kreatywnością i pomysłowością. W cenie jest dzisiaj wychodzenie z szarego tłumu pracowników i wykazywanie się umiejętnościami oraz samodzielnymi działaniami. Wśród niektórych takie postępowanie może budzić lęk, bo wiąże się to z burzeniem spokoju, jednak bez ryzyka nie można liczyć na awans.

- Czasami warto wyjść ze swojej skorupki i podjąć wyzwanie, bałam się, ale zaryzykowałam. Na początku moje pomysły spotykały się z uśmiechem na twarzy innych pracowników. Jednak nie zniechęciło mnie to i dalej wykazywałam się działaniami, po kilku miesiącach moje zaangażowanie zostało zauważone, a część pomysłów wykorzystano. Po awansie mam mały zespół pod sobą i w końcu mogę pokazać wszystkim na co mnie stać. Najlepsze jest to, że to wszystko udało mi się osiągnąć dzięki sobie, bez znajomości i kopania dołków pod innymi – komentuje Kasia, pracowniczka korporacji.

Niektórzy pracownicy idą dalej i rozwijają się we własnym zakresie, by móc potem nowe umiejętności wykorzystać w pracy.

- Z roku na rok odnotowujemy wzrost zainteresowania naszymi kursami językowymi wśród pracowników. Przeważnie są to młode osoby tuż po studiach, ale porównując obecne grupy z tymi z poprzednich lat, można bez problemu zauważyć, że coraz liczniej na zajęcia zapisują się osoby, które karierę zawodową rozpoczęły kilka lub kilkanaście lat temu. Znajomość co najmniej jednego języka obcego jest bardzo dobrze widziana przez pracodawców, nic więc zatem dziwnego, że pracownicy coraz chętniej zapisują się na nasze kursy językowe – komentuje Ewa Wiśniewska, prowadząca kurs językowy w Edun Korepetycje.

Część pracowników idzie jeszcze dalej i zapisuje się na studia podyplomowe, czy szkolenia, których ukończenie honorowane jest np. certyfikatem. Niektórzy pracownicy pokrywają wydatki z własnej kieszeni, jednak często zdarza się, że częściowo koszty zgadza się ponieść pracodawca, bo przecież sukces firmy w dużej mierze zależy od wykwalifikowanych pracowników.

- Długo nie mogłem awansować, zastanawiałem się dlaczego tak jest i po dokładnej analizie zauważyłem że od początku zatrudnienia tak naprawdę nie zrobiłem nic, co podniosłoby moje kwalifikacje. Żona podpowiedziała mi, żebym zapisał się na kurs, który podniesie moje umiejętności. Jednak koszt trzymiesięcznego kursu przekraczał moje możliwości finansowe, więc po prostu poszedłem porozmawiać z szefem, którego wcale nie musiałem przekonywać do mojego pomysłu. Kilka miesięcy po zakończeniu kursu awansowałem i wydaję mi się, że szef patrzy na mnie przychylniejszym okiem – to w końcu ja podjąłem inicjatywę i wykazałem się czymś więcej niż punktualnym przyjściem do pracy – stwierdza Mariusz, pracownik wydawnictwa.

Osoby czynne zawodowo, powinny zapomnieć o stabilności zatrudnienia i dostosować się do obecnego rynku pracy. Pracownicy, którzy uwzględniają charakterystykę rynku nie mają problemów ze zdobyciem awansu, osoby, które jeszcze nie postawiły na rozwój i aktywność powinny to jak najszybciej zrobić.

Share

Popularne

Grillowanie pod chmurką

in Praca:
Na sezon letni czekamy z utęsknieniem. Z niecierpliwością wypatrujemy cieplejszych dni,… Czytaj całość..
rozmowa

Rozmowa kwalifikacyjna

in Praca:
Każda rozmowa kwalifikacyjna wymaga od nas jakiegoś przygotowania. Jeśli solidnie się do… Czytaj całość..
rozjazd

Brak motywacji do pracy

in Praca:
Praca stanowi sporą część naszego życia, nie powinna więc być źródłem niezadowolenia i… Czytaj całość..
Telepraca

Dziecko czy praca?

in Praca:
Prawo gwarantuje kobietom nie tylko urlop macierzyński, ale również bezproblemowy powrót… Czytaj całość..
 • Ile trwa tydzień pracy w Europie?

  Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów europejskich. W Luksemburgu, Niemczech, Holandii czy Belgii pracuje się krócej niż nad Wisłą, ale to właśnie w tych krajach pracownicy mogą się cieszyć wysokimi zarobkami. Przeciętny czas pracy w Unii Europejskiej to 37,4 h (dane Eurostatu). Pod względem „godzinowych” statystyk najlepiej wypada Grecja, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, Bułgaria. Z kolei najsłabsze statystyki dotyczą Danii, Holandii i… Czytaj więcej.

  Polska nie zgadza się na zaostrzenie prawa UE wobec imigrantów

  Wielka Brytania, Niemcy, Austria i Holandia wystąpiły z wnioskiem o zmianę przepisów unijnych dotyczących imigrantów. Ich zdaniem, imigranci nie szukają wcale pracy, ale liczą wyłącznie na duże zasiłki, które państwa członkowskie muszą wypłacać wszystkim obywatelom przebywającym na terenie ich kraju. Ministrowie spraw wewnętrznych spotkali się w tej sprawie w Luksemburgu, ale pomysłu Niemców, Brytyjczyków, Holendrów i Austriaków nie poparł żaden inny kraj… Czytaj więcej.
 • Jak zaplanować wyjazd do Anglii

  Anglia to miejsce, do którego polscy pracownicy wyjeżdżają najchętniej. Dostać się tam nie jest żadną sztuką, ale już zaadaptowanie się do miejscowych realiów nie dla każdego będzie prostą sprawą. Głównym ośrodkiem polskiej emigracji zarobkowej jest Londyn, miasto dużo większe od Warszawy, po którym trzeba będzie się nauczyć poruszać. Przewodnik po Londynie można kupić w Polsce, w samym Londynie też ich nie brakuje. W pierwszej kolejności warto rozeznać… Czytaj więcej..

  Czy zmniejszy się liczba osób bez pracy?

  Sytuacja gospodarcza kraju poprawia się już od połowy ubiegłego roku, ale póki co, na rynku pracy te zmiany na lepsze są jeszcze słabo widoczne. Bezrobotni stanowili w grudniu 13,4 procent, a to dokładnie tyle samo, ile wynosiło bezrobocie w grudniu 2012 roku. Bezrobotnych nie ubyło, ale przynajmniej sytuacja nie uległa dalszemu pogorszeniu. Co czeka rynek pracy w nadchodzących miesiącach? Spodziewana jest niewielka poprawa. W urzędach pracy jest coraz… Czytaj więcej..
 • Grillowanie pod chmurką

  in Praca:
  Na sezon letni czekamy z utęsknieniem. Z niecierpliwością wypatrujemy cieplejszych dni, słońca, wakacji. To jednak nie wszystko. Podczas przyjemnych, letnich wieczorów można bez ograniczeń przesiadywać w ogrodzie na zewnątrz, bez obaw, że paskudna pogoda wygoni nas do domu. Oczywiście, deszcz czy burza mogą pojawić się w każdej chwili, jednak taka aura nie jest nam straszna, jeśli mamy zadaszony taras. Dom traktujemy jak azyl, ogród jak strefę relaksu.… Czytaj więcej..
  rozmowa

  Rozmowa kwalifikacyjna

  in Praca:
  Każda rozmowa kwalifikacyjna wymaga od nas jakiegoś przygotowania. Jeśli solidnie się do niej przyłożymy, to pytania dotyczące posiadanych przez nas kwalifikacji i naszego życiorysu nie powinny nam nastręczyć większych problemów. Jednak osoby odpowiedzialne za rekrutację zadają czasem pytania niestandardowe, poprzez które nie tyle chcą poznać naszą opinię w jakiejś kwestii, ale chcą zbadać naszą reakcję i zdolność zachowania się w różnych sytuacjach.… Czytaj więcej..
 • Polacy nie chcą się przeprowadzać

  Szansą na znalezienie nowej pracy może być przeprowadzka do innego miasta, Polacy nie są jednak skłonni do takich rozwiązań. O ile z wyjazdem zarobkowym za granicę nie ma większego problemu, to już przenosiny do innego miasta w Polsce są rzadko stosowanym zabiegiem. Polacy są narodem zasiedziałym, chociaż powoli się to zmienia, właśnie za sprawą rosnącego bezrobocia. Do przeprowadzki ma zachęcić nowy program, przygotowywany przez resort pracy i polityki… Czytaj więcej..

  Restrukturyzacja w Ciechu

  Ciech, wielka spółka chemiczna, przechodzi dzisiaj proces restrukturyzacji. Pierwsze wypowiedzenia już wręczono, kolejne zwolnienia zarząd negocjuje ze związkami zawodowymi. W Sodzie Polskiej działa już program dobrowolnych odejść, który powinien objąć około sto osób. Zatrudnienie ma być zredukowane o ponad dziesięć procent, co oznacza, że pracę straci łącznie ponad 500 pracowników. Odprawy pracownicze i zmiany w strukturze zatrudnienia będą kosztować… Czytaj więcej..
 • 2922651812_006ebb314f_b

  Kiedy przysługuje urlop szkoleniowy

  Pracownik ma prawo do urlopu w związku z kontynuacją swojej edukacji, a w niektórych przypadkach pracodawca pokrywa także koszty doszkalania się takiego pracownika. Ale żeby skorzystać z tych przywilejów, pracownik musi spełnić określone warunki. Pod względem prawnym kwestię podnoszenia kwalifikacji zawodowych regulują przepisy kodeksu pracy (art. 1031-1036). Pracownik, który odbywa studia doktoranckie, ma prawo do płatnego urlopu, co precyzuje art. 23… Czytaj więcej..

  Szkolenia zawodowe: Polska w ogonie Europy

  W Unii Europejskiej dwie trzecie przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom zawodowe szkolenia i kursy. Na tym tle Polska wypada bardzo blado – zaledwie 23 procent polskich pracodawców troszczy się o dokształcanie swoich podwładnych. Równie źle, ale i tak lepiej niż w Polsce, jest w Bułgarii (31 procent) i Łotwie (40 procent). W krajach takich jak Austria czy Szwecja odsetek firm zapewniających szkolenia zawodowe to 87 procent. Prawie co drugie duże… Czytaj więcej..
 • studenci

  Jakie wybrać studia?

  in Nauka:
  Wybór studiów jest poważną decyzją życiową, dlatego warto dobrze ją przemyśleć i odpowiednio się do niej przygotować. Istotne jest zebranie informacji o wybieranym przez nas kierunku studiów i uczelni. Opinie znajomych, choć istotne, nie są najważniejszym źródłem informacji, a na pewno nie powinny odgrywać większej roli niż własne zainteresowania, predyspozycje, czy plany związane z przyszłością. Czytaj więcej..
  Telepraca

  Przygotowywanie szkoleń

  in Nauka:
  Chyba nie ma zakładu pracy, który nie zorganizowałby chociaż jednego szkolenia dla swoich pracowników. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, coraz więcej pojawia się na rynku firm, które oferują swoim klientom wszelkiego rodzaju szkolenia dla pracowników. Jako że szkoleniowcy także muszą się przez cały czas dokształcać, w księgarniach znaleźć można wiele książek opisujących mechanizm rządzący rynkiem szkoleń. Po lekturę sięgają także ci, którzy dopiero… Czytaj więcej..

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii, w celach reklamowych i statystycznych. Pliki cookies są zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej o naszej polityce plików cookies. Zamknij